Historie obcí a přilehlého okolí

1. světová válka Valteřice

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pomník byl umístěn vedle obecné školy na soukromém pozemku a dodnes se dochovala jeho část. Náklady na zhotovení pomníku byly 4 582 Kč a odhalen byl 8. července 1923, zřizovatelem a udržovatelem pomníku byla obec Valteřice. Pomník sestával ze tří balvanů z šedého křemence, z nichž oba krajní byly asi 1 m vysoké, středový byl vysoký asi 2,5 metru. Byla na něm umístěna černá deska se symbolem kříže, pod nímž je tento text: Den im Weltkriege 1914-1918 gefallenen Helden! – Die dankbare Gemeinde Waltersdorf. Na levém bočním kameni byla deska se jmény deseti padlých a na pravém deska se jmény sedmi nezvěstných. V roce 1900 žilo ve Valteřicích 507 obyvatel.

DSCF6351

Ze starého pomníku se dochoval hlavní středový kámen s deskou, na které je umístěna deska s nápisem Obětem nacistické persekuce 1938 – 1945 čest jejich památce a železný plůtek, který byl okolo pomníku.

Pomník se nachází ZDE

Článek z novin Deutsche Lipaer Zeitung 8. dubna 1915 Valteřice u Horní Police.
Znova si vyžádala z naší obce krutá válka oběť. Věrné srdce přestalo bít a neúprosný osud připravil mladému a nadějnému životu náhlý konec. Emil Hocke, narozený 9. prosince 1892, bojoval v Karpatech od 8. listopadu minulého roku, 20. prosince 1914  byl smrtelně raněn střelou do ramene, zemřel dne 14. února 1915 pro císaře a vlast ve špitále v Budapešti. Nyní spočíváš, ty, na něž nemůžeme zapomenout, v chladné zemí krásného Uherska. Nezměrná je bolest stařičké matky, nenahraditelný jsi pro své milé sourozence a nezapomenutelný pro všechny, kdo tě znali. Před několika dny se konala ve farním kostele v Jezvé smuteční mše, které se účastnil společně s mnoha truchlícími z Valteřic a okolí také zdejší spolek hasičů a pěvecký spolek. Když farář z Jezvé, pan Ernst Müller, věnoval posmrtnou vzpomínku bohužel příliš brzo zemřelému, nezůstalo žádné oko suché. Nyní dřímeš, miláčku, v daleké zemi, vzdálen od vlasti, od svých milých, ale v srdcích tvých blízkých a přátel budeš žít dále. Nechť odpočívá v pokoji!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..