Odhalení pomníku Josefa Zenkera
V sobotu 2. října 2021 se konalo slavnostní odhalení pomníku Josefa Zenkera, které zorganizovalo město Žandov a Petr Fletcher. Odhalení pomníku předcházely náročné jednání, přípravy a uděláno muselo být velice mnoho přípravných prací. Tyto přípravy vlastně začaly hned v dubnu 2020, kdy byly nalezeny části pomníku. Pomník byl po skončení 2. světové války zničen a nikdo se o jeho osud nezajímal – 75 let byl nezvěstný. Vzhledem k nalezeným částem pomníku a tím pádem i k relativně nízké finanční náročnosti jeho obnovení rozhodli představitelé města Žandov pomník ve Valteřicích obnovit. Poslední část pomníku, která dosud nebyla nalezena, byla bronzová busta Josefa Zenkera. Existují zprávy, že se busta nacházela v ředitelně valteřické školy a tak je možnost, že jí někdo v minulé době zachránil a odnesl domů. Pokud tomu tak je, a busta zůstala zachována ve Valteřicích, bylo by vskutku neocenitelné, pokud by byla předána Městskému úřadu v Žandově. Bustu která byla původně z bronzu nikdo neodevzdal a a tak bylo rozhodnuto bustu obnovit z kamene. Zhotovení busty se ujal akademický sochař Petr Řezáč z Prahy. Já jsem mu dodal všechny obrázky pomníku a portréty Josefa Zenkera, které jsem měl a práce mohly začít. Zároveň se zhotovením busty začaly práce na opravě těla pomníku a přípravy na jeho obnovení. Se starostou Zbyňkem Polákem jsme se domluvili, že pomník umístíme u hřbitova a zároveň že se zde umístí lavičky a dvě informační tabule. Jedna se věnuje Josefu Zenkerovi a škole ve Valteřicích a druhá se věnuje historii Valteřic. Obě tabule jsou vícejazyčné. Texty si můžete přečíst kromě českého jazyka, také v německém, anglickém, francouzském a ruském jazyce. Místo kde pomník stojí je vzdálen 50 metrů od silnice a je zde možnost parkování.
Slavnostního odhalení pomníku se kromě mnoha hostů zúčastnily i významné osobnosti. Ruskou federaci zastupoval atašé ruského generálního konzulátu v Karlových Varech Grigorij Maslov, který přivezl a položil k památníku věnec. Za českou stranu byli přítomni senátor Jiří Vosecký. Tito dva významní hosté společně pomník odhalili. Dále zde byl náměstek hejtmana Libereckého kraje Jan Sviták. Přítomni byli také redaktor Českého rozhlasu Jiří Jelínek a redaktor Českolipského deníku Petr Pokorný, jehož článek si můžete přečíst ZDE . Slavnostní odhalení zahájil starosta Žandova Zbyněk Polák, který přivítal všechny hosty. Poté následovalo vystoupení Českokamenického X teta, které na počest ruského bankéře Josefa Zenkera zahrálo ruskou lidovou píseň Koně. Po jejich krásném vystoupení následovaly projevy hostů, odhalení pomníku a položení věnce od Ruské ambasády. Památník požehnal generální sekretář České biskupské konference Stanislav Přibyl. Na závěr o výrobě busty pohovořil akademický sochař Petr Řezáč.
Slavnostního odhalení se zúčastnila také ruská historička Olga Baird Yatsenko, která se zabývá zahraniční částí historie rodu Zenkerů a která při přednášce na sále Koruna o svém bádání a výsledcích hovořila. Mezi hosty byla i významná genealožka a spolupracovnice České televize Helena Voldánová, která je s rodem Zenker vzdáleně příbuzná. Zapomenout nemohu ani na Prof. Tomáše Stopku, valteřického chalupáře a mého podporovatele. Nastavil jsem statickou kameru, abych celou událost zachytil, a ZDE se můžete podívat na video z této kamery.
Po odhalení pomníku jsme se společně přesunuli do Žandova na sál Koruna, kde program pokračoval promítám historie rodu Zenker a valteřické školy. Během promítání přečetl Tomáš Stopka pozdrav, který nám poslal potomek rodu pan Kurt Sprenger jehož prapraděda Stefan Zenker, byl bratr Josefa Zenkera. Poděkování se také dočkala paní Kateřina Řezáčová, která graficky zpracovala pamětní list a informační tabule.
Společně jsme vydali podepsané pamětní listy a nechali vyrobit pamětní medaili pro všechny, kteří se o obnovení pomníku zasloužili a návštěvníky večerního promítání.
Ve Valteřicích byla opravena hřbitovní zeď, vstupní kaple a také středový kříž. Obnoven pomník Josefu Zenkerovi, umístěny lavičky a informační tabule. Ze Hřbitova byly odklizeny staré náhrobky a jejich části které nesli nějaké informace byly umístěny zpět do areálu hřbitova, kde vzniklo malé lapidárium. Za toto všechno náleží městu Žandovu a jeho představeným velký dík. Vzniklo zde nádherné, klidné pietní místo, které se může stát následování hodným příkladem i pro ostatní obce.
Napsat komentář